Energia-nyomozó
Energia a mindennapokban
Az energia a mindennapjaink része: energiával fűtjük a lakásokat, házakat, iskolákat, áruszállításhoz használjuk, energiával működtetjük a gépeket, járműveket. Az emberiség leggyakrabban a hőenergiát és az elektromos energiát használja. Ezeket az energiákat jórészt nem megújuló energiaforrásból állítják elő. Minden család havi kiadásainak egy részét a közüzemi számlák teszik ki. Ezek közé tartozik a villanyszámla, a fűtésszámla, a víz- és a csatornadíj.
Ha azt szeretnénk, hogy ezek a költségek minél kisebbek legyenek, takarékoskodnunk kell! Ne pazaroljunk: feleslegesen ne fogyasszuk a vizet, áramot, fűtőanyagot! Takarékoskodásunk nemcsak a pénztárcánkat kíméli, hanem a környezetünket is! Egész Földünkre kihat a környezetszennyezés, amit például a villamosenergia előállítása okoz.
1. hét: Energiafogyasztók
Vezesd fel azokat az eszközöket, melyek már jelenleg is valamilyen alternatív energiaforrásból származó energiát használnak, például napelemes kültéri világítás, szélforgó, stb.
2. hét: Megújuló energia
A héten az a feladatod, hogy járj utána, és nyomozd ki, hogy mit jelent ez a két dolog és mik a jellemzői, mik tartoznak az egyes kategóriákba.
feladat teljesítése
3. hét: Változtassunk!
tippek
- Kerüljük a légkondicionáló használatát, csaknem négyszer annyi energiát igényel, mint a fűtés!
- Fűtési szezon kezdetén a radiátorokat légtelenítsük, hogy azok hatékonyabban melegítsenek!
- Ha 1 °C-kal alacsonyabb a szoba hőmérséklete, az 5−6% energiamegtakarítást jelent. A szobákban 20 °C is elegendő.
- A szórakoztató elektronikai eszközöket áramtalanítsuk, amikor nem használjuk.
- Ha huzamosabb ideig vagyunk távol a számítógéptől, kapcsoljuk ki a gépet és a monitort is!
- Sokan a mobiltöltőjüket is úgy használják, hogy folyamatosan be van dugva a konnektorba. Egy laboratóriumi mérés szerint a mobiltelefon-töltők átlagos teljesítménye készenléti állapotban 0,13 W.
- Ha kevesebbet használod a telefonodat, kevesebbet fogyaszt, szóval kevesebbszer kell tölteni.
Feladat teljesítése
A kihívás teljesítésének második lépése, hogy megnézed a telefonodon vagy tableteden, hogy mennyit használtad az elmúlt héten. Ehhez nem kell külön applikáció, ezt minden eszköz méri. Úgy írd be az eszköz keresőjébe, hogy képernyőidő. Biztosan lesz rá találat. A teljesítéshez csinálj egy képernyőfotót, amin látjuk a múlt heti használatot. Ha képernyőidődet soknak találod, próbálj meg rajta csökkenteni!
4. hét: Takarékoskodj tovább!
Ha szoktál kádban fürdeni, arra kérlek, hogy dugd be a dugót, de ne engedd tele vízzel, hanem zuhanyozz le. Nézd meg, hogy a zuhanyzás végeztével meddig telt meg a kád. Ha számításaim nem csalnak, kevesebb vízzel oldja meg az ember a zuhanyzást, mint a fürdést. Ha nem szoktad elzárni a vizet fogmosás közben, dugd be a mosdókagyló dugóját és a fogmosás végeztével nézd meg, hogy mennyi vizet fogyasztottál el teljesen feleslegesen, miközben ezt meg is spórolhattad volna, ha elzárod a vizet minden alkalommal. Írd meg a tapasztalataidat. Iktass be egy estét, amikor nem tv-t néz a család, hanem közösen társasoztok. Kérünk egy fotót! Ugye, hogy a legjobb programokhoz nincs is szükség feltétlenül áramra?
Tégy egy újabb próbát a képernyőidővel, ismét állítsd fel magadnak a múlt héten kitűzött célt, ezen a héten már ügyesebb leszel, hidd el.
Elektronikai hulladék
Mindenképpen kérd a szüleid segítségét, anélkül ne dobj ki semmit, hogy ők ne tudnának róla, mert a régi telefonokon és tableteken, laptopokon is lehetnek értékes dokumentumok, családi fotók, ami nem lenne szerencsés, ha idegen kezekbe kerülne.